Kürtaj Yasal Sınırı,Kürtaj Uygulama Zamanı

Çocuk aldırmak için belirlenen yasal sınır ülkemizde 10. haftaya kadardır. Bu ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir, bazı ülkelerde kürtaj yasaktır. ABD de bazı eyaletlerde 20. haftaya kadar gebelik sonlandırılabilmesine karşın bazı eyaletlerde yasaklanmıştır.

Eğer ebeveynler gebeliği istemiyorlarsa mümkün olan en kısa zamanda kürtaj yapılarak gebelik sonlandırılmalıdır , zira gebelik ne kadar büyük olursa işlem sonrası oluşabilecek problemler de o kadar fazla ve ciddi olmaktadır.

Kanunen 10 haftaya kadar olan kürtaj sınırı bebekte yaşamla bağdaşmayacak problem varlığında , amniosentez veya benzeri test sonucunda bebekte anomali , sakatlık çıktığında hekim kurul kararıyla 24. haftaya kadar çocuk aldırma işlemi yapılabilir.

İşlem öncesi eğer hastaya genel anestezi uygulanacaksa hasta en az 6 saat aç ve susuz olmalıdır, aksi taktirde anestezi esnasında midede kalan yemek artıkları kusma sonucu akciğerlere kaçması sonucu ciddi hayati tehlike arz eden problemlere yol açabilir ( aspirasyon).

Kürtaj Uygulama Zamanı , Kürtaj Yasal Sınırı ana sayfaya dönmek için tıklayınız…

3 Yorum “Kürtaj Yasal Sınırı”

  mehmet

  Kurtajda yas siniri varmidir 18 yas alti yada 15 yas ustu kisiler aileden habersiz kurtaj yaptirabilirmi? Acil cevap alabilirmiyim lutfen

  seher

  16 yaşındayım sürtünmeyle hamile kalınırmı baş dönmem çok var

  öfke

  17 yasindaki biri kurtaj yaptira bilirmi ?

  Cevap :

  18 yaşından küçüklere kürtaj yapılamaz

Jinekolojik muayene kadın için çok özel bir durumdur. Başvuru nedeniniz ve size ait kaydettiğimiz tüm bilgiler sizin yasal haklarınız kapsamında (T. C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği, RG.,01.08.1998, 23420) tümüyle gizli tutulacaktır. Jin.Op.Dr.Korkut Arslan
Çocuk Aldırma