Kürtaj ve Komplikasyonları

İlk 10 hafta içinde yapılan kürtaj işleminde çok az komplikasyon (olumsuzluk) ortaya çıkmaktadır. En sık görünenlere kısaca değinecek olursak ;

1)Kanama: Normalde kürtajdan sonra kanama birkaç gün sürer, 2 hafta ya kadar azalarak devam edebilir. Aşırı kanama bazen rahmin tam olarak temizlenememesinden dolayı olabilir, bu gibi durumlarda doktora giderek muayene olmak gerekmektedir.

2)Enfeksiyon: Kürtaj sonrası kötü kokulu akıntı , şiddetli kasık ağrısı, ateş basması ve kanamanın aşırı olması enfeksiyon belirtisi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Enfeksiyon rahmin yeteri kadar boşaltılamamasından veya işlem esnasında rahim içine bakteri bulaşmasından kaynaklanır.Eğer rahmin içinde parça kalmasından kaynaklanıyorsa tekrar kontrol küretaj yapılmalı ve rahim temizlenmelidir.

3)Ağrı: Kürtajdan sonra bir haftaya kadar ağrı ortaya çıkabilir, bu ağrı genellikle azalarak kaybolmaktadır. Genellikle bu ağrı , ağrı kesicilere iyi yanıt vermektedir.

4)Uterus Perforasyonu(rahmin delinmesi): Nadir olarak karşılaşılmaktadır. Günümüzde uygulanan vakum kürtaj tekniğinde bu komplikasyon yok denecek kadar azalmıştır.

5)Uterus kavitesinin yapışması: Rahim duvarının aşırı kazınması , östrojen hormonu eksikliği ve rahim iç duvarının enfeksiyonu – iltihabı sonucu ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalığa Asherman sendromu da denilir.

6)Uterusta (rahimde) kan birikmesi: Bazen kürtajdan sonra serviksin bir pıhtı tarafından kapatılması ya da rahim ağzının erken kapanması kanın dışarı akmasını engeller.Bu nedenle kan uterus içerisinde toplanır , birikir ve kramp şeklinde ağrılara sebep olur. Bu olayın tedavisinde rahim ağzını açıcı ve rahim kasıcı ilaçlar kullanılır , eğer başarı sağlanamazsa rahim içi boşaltılarak problem giderilir.

7)Adet gecikmesi ve düzensizliği: Kürtaj sonrası nadiren adet düzensizliği oluşabilmektedir. Kürtaj günü adtein 1. günü olarak kabul edilir ve sonraki adet zamanı buna göre hesaplanır.

Ana Sayfa

Jinekolojik muayene kadın için çok özel bir durumdur. Başvuru nedeniniz ve size ait kaydettiğimiz tüm bilgiler sizin yasal haklarınız kapsamında (T. C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği, RG.,01.08.1998, 23420) tümüyle gizli tutulacaktır. Jin.Op.Dr.Korkut Arslan
Çocuk Aldırma